Lis 24 2008

ABC gentelmana

Autor: o godz. 15:54 kategoria: Savoir Vivre

ABC gentlemana
autorem artykułu jest Marek Kawecki

Ich znajomość ułatwia nam życie, zjednuje otoczenie i sprawia, że poradzimy sobie w każdej sytuacji – zasady savoir-vivre’u. Z francuskiego savoir-vivre oznacza po prostu sztukę życia i opiera się na kilku podstawowych zasadach, które prawdziwy gentleman musi znać.

Uprzejmość

Prawdziwy gentleman zawsze, wszędzie i wobec każdego jest uprzejmy, dzięki czemu zyskuje sympatię i szacunek otoczenia. Słowa „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam” nie wychodzą z jego słownika i tym samym ułatwiają stosunki międzyludzkie. Podczas rozmowy uważnie słucha i niezależnie od rozmówcy mówi łagodnym i ciepłym tonem.

Uśmiech

Szczery i przyjazny uśmiech załagodzi każde nieporozumienie. Odzwierciedla nasz nastrój i nastawienie do innych ludzi. Sprzyja wytworzeniu miłej atmosfery i powoduje, że jesteśmy odbierani jako ludzie pogodni, optymistycznie nastawieni do życia.

Punktualność

Jedna z podstawowych zasad savoir-vivre’u. Prawdziwy gentleman jest bezwarunkowo punktualny- nic tak nie irytuje jak czekanie na spóźnialskiego. Jeżeli umawiamy się na ulicy lub w miejscu publicznym tolerowane spóźnienie wynosi pięć minut. Jeśli chodzi o spotkanie w interesach, rozmowę w sprawie pracy czy umówioną wizytę u lekarza to zalecane jest, aby przyjść pięć do dziesięciu minut wcześniej. Każde spóźnienie jest odbierane jako lekceważenie osoby, z którą byliśmy umówieni.All4men.pl – Męski PortalArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

 

Na razie brak odpowiedzi

RSS komentarzy

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.