Lip 28 2012

Twierdza Modlin zdobyta…

Autor: o godz. 22:24 kategoria: Szybkie wypady

plan twierdzy Modlin

Po ostatnich wyprawach do Wilczego Szańca oraz Mamerek, wczoraj mi przyszło do głowy, że również niedaleko Warszawy jest jedna fortyfikacja warta obejrzenia. Zajrzałem na stronę http://www.twierdzamodlin.pl/. Okazało się że indywidualne zwiedzanie może być mało atrakcyjne, lepiej wynająć przewodnika. Było trochę późno więc dzisiaj pojechałem w ciemno na 10:00. Bez problemu za 20 zł zostałem dołączony do grupy. Tak naprawdę to jest po części wycieczka samochodowa, obiekty są oddalone od siebie w znacznych odległościach, dlatego stworzyła się kolumna samochodów.

Cmentarz, potem Schron płk Piętki – Protofort. Przewodniczka tłumaczy, że obcokrajowców tutaj nie przyprowadza, bo…tam jest po prostu śmietnik. Pełno butelek po napojach wyskokowych. Teren niby już prywatny, ale ogólnodostępny więc tak naprawdę niczyj, nikt nie pilnuje nikt nie sprząta.
Największa atrakcja to kozy. Jako prawdziwe gospodynie przynajmniej ładnie oczyszczają z trawy i zielska suchą fosę.

Kozy

Kozy, wywarły na grupie zdecydowanie większe wrażenie niż tam jakieś działobitnie.

Następny obiekt to reduta Napoleona. Ten tak samo jak Hitler, sam projektował bunkry (Hitler osobiście zaprojektował kilka bunkrów między innymi nr 6 w Mamerkach). Budowla trochę mniej zniszczona niż poprzednia, za to policja przyłapała parę miesięcy temu kilku facetów, którzy mając jakieś nieznane naszym historykom plany właśnie odkopywali kolejny tunel. Pisząc „mniej zniszczona” mam na myśli zniszczenia nie wojenne, ani związane z wiekiem budowli, ale o ostaniach 10 latach, od kiedy teren opuściło wojsko i aktach wszelkiego rodzaju wandalizmu. Z innego rodzaju ciekawostek redutę można kupić cena wywoławcza około 300 tys zł.
Potem oglądana za płota Działobitnia gen. Dehna. Przez kraty, ponieważ obiekt prywatny, teoretycznie powinien, jako zabytek być ogólnodostępny, ale właściciel ogrodził i co? Tak samo z kasynem oficerskim. Pooglądaliśmy elewację budynku, oraz kilka zdjęć i znowu do samochodu.
Koszary, najdłuższe koszary i budynek w Europie.

Koszary Modlin

Najdłuższe koszary w Europie, budynek ma 2,3 km długości. Dawniej zamiast okien, były otwory strzelnicze.

Możliwość kupienia, cena 30 milionów złotych. Jednak kiedy Australijczycy chcieli z tego zrobić wielkie kasyno, takie największe przynajmniej na środkową Europę, okazało się, że polskie prawo nie pozwala na postawienie tylu automatów bo…ilość automatów musi być proporcjonalna do ilości mieszkańców. Nowy Dwór Mazowiecki nie jest wielkim miastem, więc po co ma się kręcić tam biznes.
Od 10 lat koszary nie są ogrzewane, część nie ma okien. Za następne 10 lat państwo odda komuś to za darmo.

radziecka – 76 mm armata pułkowa wz. 1927 przy jednym z ważniejszych pomników polskich obrońców z 1939 roku

Gdzieś po drodze jeszcze krótka historia obrony Modlina w 1939 roku. Rozumiem, że grupa może być mało historyczna i się śpieszymy, ale dlaczego ta historia jest opowiadana na poziomie szkoły podstawowej. Żeby jeszcze było ciekawiej, przy samym pomniku stoją dwie armaty, radzieckie- 76 mm armata pułkowa wz. 1927, podobno za wkład Rosjan za wyzwolenie Modlina- OK, niech będzie.

W końcu Wieża Tatarska. To mi się nawet spodobało, a dokładniej widok z niej. Rzadko można oglądać z takiej wysokości dwie rzeki. Piękny widok brunetki Narwi wpływającej do ciemnej blondynki Wisły. Wody Narwi są ciemne bo przepływają przez bagna. Wisła niesie pełno piachu.

Po lewej – brunetka to Narew, po prawej ciemny blond – Wisła w głębi ruiny spichlerza

Sumując na razie mam dość wszelkich fortyfikacji, Wilczy Szaniec, Mamerki, teraz Modlin totalnie mnie rozczarowały. Nawet nie fortyfikacje jako fortyfikacje (znam trochę historie, więc mi wystarczy trochę wyobraźni i mogę sobie odtworzyć jak mogło to wyglądać naprawdę). Rozczarowuje mnie podejście do tego, śmieci, brud, brak zainteresowania państwa. Z drugiej strony biznes prywatny zastraszany przez konserwatora zabytków. Wygląda, że lepiej niech się niszczy niż komuś to sprzedać.

Zdobywca Twierdzy Modlin

Następne fortyfikacje to chyba teraz już tylko Linia Maginota, zobaczę jak i czy Francuzi potrafią na czymś takim zarabiać, bo podobno można zarobić na czymś takim.

Artur {Gapiart} OlędzkiTen artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe::

  • twierdza modlin

Na razie brak odpowiedzi

Adres Trackback | RSS komentarzy

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.